سفر به ايران قسمت اول – به ايران خوش آمدي

بعد از بيش از پنج سال كه از ايران خارج شدم برأي سه هفته در ايران خواهم بود. سه هفته اي كه ميخوام از لحظه لحظه آش برأي ديدار دوستان و اقوامي كه مدت طولانيه نديدمشون استفاده كنم و در عين حال خيلي جاها هستن كه برام نوستالژيكن و ميخوام در أين مدت برم و ببينم. سعي ميكنم در اين مدت تجربيات و مشاهداتم را در قالب سفرنامه مختصري بنويسم.
اولين برخوردم با شهر فرودگاه امام بود و متاسفانه و در كمال تعجب ديدم كه كيوسكهاي كنترل گذرنامه همون تعدادي هستند كه پنج سال پيش بودند و در گزارش طرح جامع حمل و نقل هم به عنوان يكي از معضلات و گلوگاه هاي فرودگاه بهش إشارة شده بود. به همين خاطر ازاونجاييكه پرواز ما همزمان با پرواز ديگري بود مدت طولاني در صف كنترل گذرنامه ايستاديم. تنها چند نَفَر مونده بود كه نوبت به ما برسه كه ناگهان صداي داد و فريادي بلند شد و ديديم اقايي كه در صف كناري بود رفته كلوي باجه و داره سر أفسر گذرنامه فريادي ميزنه و فحاشي ميكنه كه تو مگه خودت ناموس نداري كه از زن من ميپرسي مجردي يا متأهل! ماجرا با اينجا ختم نشد و طرف قصد داشت كه مامور گذرنامه را بزنه كه تو حتمن نظري داشتي كه پرسيدي. تلاشها برأي ساكت كردنش به جايي نرسيد و در اخر دستگيرش كردن و به اتاق بازجويي راهنماييش كردند. جالبه كه اونجا هم كوتاه نميومد و صداي داد و فريادش ميومد. در ميانه دعوا حتي وقتي همسرش قصد اروم كردنش را داشت مورد ضرب وشتم و فحاشي قرارگرفت. اينجا بود كه با خودم گفتم “به ايران خوش آمدي!” صف حركت كرد و زمانيكه من و ويدا به جلوي كيوسك رسيديم طرف برامون توضيح داد كه علت اينكه مامورين بعضن سوالات اينچنيني ميپرسن اينه كهچون بعضي اطلاعات فردي نظير وضعيت تاهل و … در گذرنامه قيد نشده مامورين براي اطمينان از اينكه شخص حامل گذرنامه صاحب اون هست موظفند سوالات تكميلي بپرسن و اين رويه اي استاندارد است!

بالاخره از گذرنامه رد شديم و براي برداشتن چمدانها به بخش دريافت بار رفتيم. تابلوي بالاي نقاله دو پرواز ايران اير و شركت ديگري را نشون ميداد. بقيه هم خاموش بودند، وقتيكه از دفتر جامه دان ايران اير كه در كنار نقاله بود پرسيدم كه پرواز امارات روي كدوم نقاله خواهد امد گفت همين و تاكيد كرد كه به تابلو توجه نكن چرا كه خرابه!!!!!

حس ديدن خانواده بعد از بيش از پنج سال چيزي نيست كه بشه اون را در قالب كلمات در اينجا اورد …..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *