دوچرخه‌سواري و سياست‌‌ورزي!

مطالب مختلفي در مورد اين موضوع گفته و نوشته شده كه تنظيم اهداف يزرگ كه مسلمن نتيجشون خيلي خوبه در مقابل زمان و انرژي بيشتري براي دستيابي بهشون نياز هست ايده خيلي خوبي نيست و بسياري از متفكرين مديريت امروزه توصيه ميكنن كه بجاي اونها تنظيم اهداف كوتاه مدت كه اثرات زودهنگامي هم دارن به مراتب اثرات بهتري خواهد داشت. به نحويكه حتي امروزه موضوع برنامه‌هاي توسعه درازمدت هم (به سياق برنامه‌هاي 5 و 10 و 15 ساله) كه در كشور ما سابقه طولاني دارن و هنوز هم به عنوان يكي از ابزارهاي اصلي سياست‌گزاران مورد استفاده قرار مي‌گيرن، تقريبن منسوخ شدن.

با وجود اينكه مطالب زيادي در اين مورد خونده بودم ولي امروز براي اولين بار تجربه عملي اين مفهوم را وقتي كه براي دوچرخه‌سواري رفته بودم درك كردم. سيدني در كنار همه زيبايي‌هاي طبيعي‌اش يك پارك خيلي بزرگ در شهر داره كه واقعا زيباست. در كنار درياچه‌ها و زيبايي‌هاي طبيعي داخل پارك و گونه‌هاي مختلف پرندگاني كه اونجا ميتونين ببينين اين پارك پاتق ورزشكاران هم هست. امكانات لازم براي انجام ورزش‌هاي مختلف در پارك هست. شامل مسيرهاي مخصوص پياده‌روي و دو تا مسير دوچرخه‌سواري دور تا دور پارك، مسيرهاي ويژه اسب سواري به همراه پيست‌هاي مخصوص تمرين ورزش‌هاي خاص سواركاري، زمين‌هاي تنيس، بسكتبال و … خلاصه در هر زماني از روز كه اونجا برين جمعيت زيادي را در حال ورزش ميبينين. مسير دوچرخه‌سواري هم  دور تا دور پارك به طول حدود 3.5 كيلومتر وجود داره.

امروز كه براي دوچرخه سواري رفته بودم از اونجاييكه تقريبا يك هفته بود كه نرفته بودم حس كردم كه عضلاتم خيلي گرفته هستن و با خودم گفتم فقط يه دور ميرم و بعد بر ميگردم. وقتي كه دور اول تموم شد و گرم شدم گفتم من دفعه قبل 3 دور رفتم و خيلي سخت نبود بذار تا 3 دور برم و بعد براي استراحت مي ايستم. بعد از 3 دور هدف را گذاشتم براي 15 كيلومتر و بعد از 15 كيلومتر هم 20 كيلومتر. خلاصه اينكه در حاليكه در مورد اينكه آيا ميتونم دور اول (حدود 3.5 كيلومتر) را تموم كنم يا نه شك داشتم تونستم 20 كيلومتر را بدون توقف پا بزنم. اين اهداف مياني باعث شدن كه با رسيدن به هر كدوم انرژي و انگيزه مضاعفي براي ادامه داشته باشم و چه بسا خيلي بيشتر از آنچه در تصورم بودم جلو رفتم.

شايد ايده بدي نباشه بجاي تدريس علوم مديريتي به بعضي از سياست‌مداران اونها را دعوت به دوچرخه سواري كرد شايد با حس كردن لذتي كه از دست يابي به اهداف كوتاه مدت ميبرن قانع بشن كه به جاي اجراي يك طرح بزرگ كه در صورت اجراش اسمشون در تاريخ ماندگار خواهد شد چندين برنامه كوچك را اجرا كنن تا از نتايجش هم خودشون لذت ببرن و هم مردم نفع ببرن.

2 نظر روی “دوچرخه‌سواري و سياست‌‌ورزي!

  1. نکته جالبی رو گفتی پدرام جان. چون من همیشه با کارهای مدیران ایرانی که با دید کوتاه مدت طراحی میشه مخالف بودم و این نوشته ی تو دقیقا مخالف دیدگاه کلی منه. بنابراین من میتونم دیدگاهم رو تعدیل کنم که کار کوتاه مدت هم میتونه خیلی خوب باشه. اما … گمان میکنم به شرطی که کارهای کوتاه مدت، در راستای یک هدف تعریف شده ی بزرگتر باشند. مثلا چشم انداز این باشه که فلان شهر یک شهر خوب و سالم و توریستی بشه. حالا هر مدیری بیاد در همین راستا یک کار کوتاه مدت و زودبازده انجام بده.

    • اكبرجان براساس تجربه كاريم در چند سازمان دولتي بايد بگم كه در هيچ يك از اين مديران مياني و ارشد اين سازمانها نگاه حتي ميان مدت هم نديدم. اكثر اين مديران طرحها و برنامه‌هاي بلند پروازانه‌اي دارن كه روي كاغذ بسيار خوب و جذابه ولي يقينن در كوتاه مدت دست يافتني نيستن. بعد كاري كه اين دوستان انجام ميدن اينه كه چون خودشون هم ميدونن كه اين طرحها در مدت مديريتشون دست يافتني نيست اول از سعي ميكنن تا جايي كه ممكنه تبليغات و سر و صدا راه بندازن در مورد اينكه اين طرح چنان است و چنين است و اگر اجرا بشه مثلن اقتصاد كشور كن فيكون خواهد شد و از اين بابت بودجه‌هاي كلان ميگيرن و … در انتهاي دوران تصدي مديريتشون هم تنها خروجي كه داشتن هزاران صفحه گزارش در توجيه پيشرفت طرح‌هاست بدون اينكه خروجي ملموس و قابل استفاده‌اي براي كسي توليد شده باشه. با آمدن مدير بعدي از اونجايي كه اين طرحها خيلي بزرگن و در دوران مديريت اونها اجرايي نخواهد شد و اگر هم بشه به دليل تبليغات و سر و صداي قبلي همه اون رو به اسم نفر قبلي ميشناسن بنابراين مدير جديد هم تيمي را مسئول تهيه طرح‌هاي آنچناني ميكنه و اين چرخه معيوب همچنان ادامه خواهد داشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *