اين انسان دو پا

Brent Stirton, South Africa, Reportage by Getty Images for National Geographic magazine, Rhino Wars, Mount Kenya, Kenya, 13 July 2011

حتمن از خودتون ميپرسيد كه اين عكس چه ربطي به عنوان مطلب داره. يه بار ديگه به عكس نگاه كنيد. قطره‌هاي اشك روي چشم حيوان منظورم نيست! اگر بيشتر دقت كنيد ميبينيد يه چيزي در اين عكس كمه. درسته، اين موجود غول پيكر قراره كه يه شاخ بزرگ روي صورتش باشه! از اونجاييكه يه عده انسان هستن كه معتقدن شاخ اين حيوان خواص درماني داره و از طرفي آنقدر پولدار هستند كه قادر به پرداخت هزينه‌اش باشن قاچاق شاخ كرگدن فزوني پيدا كرده و در گوشه و كنار آفریقا شكارچيان، اين موجودات كمياب را براي بدست آوردن شاخشون شكار ميكنن. افراد محلي كه قادر به مقابله با اين شكارچيان نيستن براي نجات جان كرگدن‌ها از دست شكارچيان شاخ‌هاشون را در ميارن و بعد رهاشون ميكنن.

با اينكه ميدونيم كه انسان چقدر موجود خطرناكيه و هر روز در مورد فجايع و بلايايي كه توسط آدميان در گوشه و كنار جهان رخ ميده ميخونيم و ميشنويم ولي بعضي جاها وقتيكه مجموعه‌اي از مثالهاي عيني اين وقايع را در جايي جمع ميكنن و يكجا همه را با هم ميبيني شوكه ميشي و باورت نميشه كه اين موجود دو پا تا چه اندازه بي رحمه و نه تنها به ساير موجودات بلكه حتي به همنوعان خودش هم رحم نميكنه. از جمله اين مواقع وقتيه كه به نمايشگاه عكس‌هاي خبري ميري كه در اونجا عكاسان خبري با شهامت بي نظيري هستي خودشون را به خطر ميندازن تا لحظه‌هایی را ثبت کنن که شاهدی هستند از رنج و دردی که یک موجود (انسان یا حیوان) به خاطر خودخواهیهای انسانهای دیگر تحمل میکنه.

اين روزها در كتابخانه مركزي شهر سيدني نمايشگاه عكس‌هاي خبري از مشهورترين عكاسان خبري سراسر جهان در حال برگزاري هست كه آخر هفته گذشته به ديدنش رفتيم و توصيه مي‌كنم دوستاني كه در سيدني هستن حتمن تا قبل از 22 جولاي سري به اين نمايشگاه بزنن. در اونجا ميبينيد ساليانه بيش از 73 ميليون كوسه فقط براي استفاده باله‌هاشون در نوعي سوپ شكار ميشن به نحويكه در حال حاضر بيش از 90% جمعيت اونها در آبهاي آزاد از بين رفته و در معرض انقراض هستن. ميبينيد كه هنوز در قرن بيست و يكم پدراني دختران خودشون را در سنين بسيار كم (از 5 سال!) به عقد اجباري مردان ديگري در ميارن. فاجعه قتل عام دختران و پسران جواني در كمپ تابستاني در نروژ، کشتار انسان‌های بیگناه در عراق و افغانستان و … فقط به خاطر قدرت‌طلبی عده‌ای که فکر میکنن چون حق با اونهاست و باید رسالت دینیشون را انجام بدن حق دارن جانهایی را بستانن. در کنار همه این شقاوتهای انسانی البته نمونه‌هایی هم از بلایای طبیعی هست نظیر سونامی سال گذشته در ژاپن که بعضی عکسهای این مجموعه واقعن متاثرت میکنن از اوج فاجعه‌ای که اتفاق افتاده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *