مهاجرت به استراليا – 3

سوالي كه اغلب از من پرسيده ميشه اينه كه وضعيت زندگي در استراليا چطوره و كدوم شهر براي زندگي بهتره؟! اگر بخوام خيلي كلي به اين سوال جواب بدم بايد بگم كه اين كشور از نظر طبيعي بسيار بسيار زيبا است به نحويكه اگر كسي بخواد تمام جاذبه‌هاي گردشگري اين كشور را ببينه سالها زمان لازمه، در عين حاليكه براي هر سليقه‌اي جاذبه‌هاي گردشري وجود داره. در تاييد اين ادعا همين بس كه صنعت گردشگري سهمي معادل 2.5% توليد ناخالص داخلي استراليا در سال مالي گذشته داشته و در اين مدت قريب 6 ميليون گردشگر خارجي به اين كشور سفر كرده‌اند كه در مقايسه با جمعيت 21 ميليون نفري اين كشور رقم بسيار بالايي محسوب مي‌شود. به دليل جمعيت كم و وسعت سرزمين، شهرها بسيار گسترده هستند و از اين رو به غير از محله‌هاي مركزي در ساير نقاط شهرها تراكم بسيار پايين بوده و آرامش بي نظيري وجود دارد. شكوفايي صنايع معدني در اين كشور در اثر تقاضاي بسيار زياد براي اين محصولات در چين باعث شده كشور وضعيت اقتصادي خوبي داشته باشه. در عين حاليكه برآوردها هم حاكي از اين هستند كه رشد اقتصادي در سال‌هاي پيش رو ادامه خواهد يافت و بنابراين وضعيت اشتغال خوب بوده و برخلاف ساير اقتصادهاي توسعه يافته كه با معضل بيكاري روبرو هستند نرخ بيكاري در اين كشور پايين و در حدود 5% مي‌باشد و خصوصن در شغل‌هاي مرتبط با صنايع معدني، ساختمان و خدمات پيدا كردن شغل خوب با درآمد مناسب خيلي سخت نيست.

در مورد وضعيت درآمد مردم و هزينه‌هاي زندگي نگاهي به نمودار زير كه با استفاده از آخرين داده‌هاي منتشر شده هزينه‌هاي هفتگي خانوارها در اين كشور به تفكيك ايالت‌هاي مختلف و در گروه‌هاي مختلف هزينه‌اي تهيه شده گوياي وضعيت كلي زندگي در اين ايالت‌ها بوده و قياس مناسبي براي سنجش تركيب هزينه‌هاي مختلف در سبد خانوار و تناسب هزينه‌ها با درآمد مي‌باشد. (توضيح اينكه اختلاف بين درآمد و جمع هزينه‌ها در اين نمودار آنگونه كه از سوي مرجع داده‌ها اشاره شده نبايد به عنوان پس‌انداز هفتگي خانوار تعبير شود.)

Source: Australian Household Expenditure Survey, 2009-10

اما در پاسخ به اينكه چه شهري براي اقامت بهتره، اول از همه بايد بگم كه از اونجايي كه من تجربه زندگي در شهرهاي ديگر استراليا غير از سيدني را نداشته‌ام قادر نيستم تا براساس تجربه شخصي خودم نظري در اين مورد ارايه بدم و ناچارم براساس داده‌هاي ثانوي، برخي شاخص‌هاي آماري كه ميتونن تصوير بهتري از وضعيت كلي زندگي در شهرهاي مختلف ترسيم كنن را ارايه كنم. در عين حاليكه بايد اين رو هم بگم كه انتخاب محل اقامت در اين كشور مثل هر جای دیگری در وهله اول وابسته به اين هست كه تخصص فرد چيه و در چه زمينه‌اي ميخواد و ميتونه كار كنه. و براي اين موضوع بهترين راه براي كسب اطلاع از وضعيت بازار كار در رشته مرتبط نگاهي به رشته‌هاي تخصصي هست كه هر ايالت به عنوان اولويت انتخاب مهاجر اعلام ميكنه. اگر رشته شما در بين رشته‌هاي مورد تقاضاي يكي از ايالت‌ها هست، بهترين گزينه درخواست براي اقامت در اون ايالت هست چرا كه همونطوري كه در نوشته‌هاي آتي در مورد نحوه اقدام براي ثبت درخواست اشاره خواهم كرد در هنگام ارسال درخواستتون ميتونين انتخاب كنيد كه در نظام مهاجرت ايالتي هم قرار بگيريد يا نه.

در جستجوی داده‌هایی که میتونن در زمینه مقایسه وضعیت زندگی در بین شهرهای مختلف کمک کنن به این سایت + برخوردم که خیلی سایت جالبیه و مقایسه‌های جالبی در این زمنیه بین شهرهای مختلف دنیا انجام میده. فقط در خصوص این سایت باید این توضیح را بدم که مقیاس مورد استفاده این سایت شاخص قیمت مصرف کننده در کشورها و شهرهای مختلفه و در هنگام مقایسه، این سایت اونها را نسبت به شاخص‌های مرتبط در شهر نیویورک میسنجه. بنابراین شاخص‌های انفرادی برای شهرها باید با دقت بیشتری مورد توجه قرار بگیرن ولي براي مقايسه وضعيت نسبي شهرها، شاخصهاي مذكور معيار مقايسه خوبیه. خودتون هم میتونین بقیه شهرهایی که مد نظرتون هست را با هم مقایسه کنید.

در اینجا من شاخص‌هاي منتخب اجاره بهاي مسكن، قيمت رستوران‌ها، قيمت خواروبار و در نهايت قدرت خريد مردم در مراكز ساير ايالت‌ها را در مقايسه با ملبورن آورده‌ام. علت انتخاب ملبورن به عنوان مبناي مقايسه در اينجا اين هست كه اين شهر در رتبه‌بندي سال 2011 موسسه اكونوميست در خصوص بهترين شهرهاي قابل سكونت جهان براساس شاخص‌هايي نظير ثبات، بهداشت، آموزش، فرهنگ و محيط و نيز زيرساخت‌ها در بين 140 كشور رتبه اول را كسب كرده است. 10 شهر برتر جهان در اين رتبه‌بندي بعد از ملبورن عبارت بودند از: 2- وين، 3- ونكوور، 4- تورنتو، 5- كلگري، 6- سيدني، 7- هلسينكي، 8- پرت، 9- آدلايد و 10- آكلند. قرارداشتن چهار شهر استراليا در فهرست 10 شهر برتر اين فهرست، نشانه ديگري از كيفيت بالاي زندگي در شهرهاي مختلف اين كشور در مقايسه با سايرهاي جهان مي‌باشد.

Sydney vs Melbourne
Consumer Prices in Sydney are 16.21% higher than in Melbourne
Rent Prices in Sydney are 33.73% higher than in Melbourne
Restaurant Prices in Sydney are 11.98% higher than in Melbourne
Groceries Prices in Sydney are 12.24% higher than in Melbourne
Local Purchasing Power in Sydney is 2.63% higher than in Melbourne

همونطور كه ميبينيد شهر سيدني در مقايسه با ملبورن تقريبن در تمام شاخص‌ها شهر گرانتري براي زندگي بوده و اين موضوع به طور مشخص هزينه‌ اجاره مسكن كه متوسط حدود 35 درصد بالاتر از ملبورن مي‌باشد يكي از ارقام هزينه‌اي اصلي در سيدني محسوب ميشه كه سهم بالايي از هزينه‌هاي خانوار را در بر ميگيره. البته در كنار اين موضوع بايد به اين مهم هم اشاره كنم كه اين شهر داراي جاذبه‌هاي تفريحي بسيار زيادي بوده و از اين نظر با هيچ يك از شهرهاي اين كشور قابل مقايسه نيست.

Brisbane vs Melbourne
Consumer Prices in Brisbane are 0.02% higher than in Melbourne
Rent Prices in Brisbane are 15.00% higher than in Melbourne
Restaurant Prices in Brisbane are 3.22% higher than in Melbourne
Groceries Prices in Brisbane are 6.93% higher than in Melbourne
Local Purchasing Power in Brisbane is 2.19% higher than in Melbourne

بريزبين كه مركز ايالت كوينزلند هست در مقايسه با ملبورن به غير از هزينه اجاره كه در اين شهر هم بالغ بر 15 درصد گرانتر از ملبورن هست، ساير هزينه‌ها تفاوت چشمگيري با ملبورن نداشته و تقريبن نزديك به هم هستند. از نظر آب و هوايي ايالت كوينزلند به دليل نزديكي بيشتر به استوا گرمتر از نيو سات ولز و ويكتوريا و تاسمانيا هست و به گواهي دوستاني كه در بريزبين زندگي كردن شهر بسيار زيبا و دوست داشتني براي زندگي نيز هست.

 

Perth vs Melbourne
Consumer Prices in Perth are 7.98% higher than in Melbourne
Rent Prices in Perth are 20.54% lower than in Melbourne
Restaurant Prices in Perth are 28.94% higher than in Melbourne
Groceries Prices in Perth are 3.87% higher than in Melbourne
Local Purchasing Power in Perth is 33.18% higher than in Melbourne

پرت مركز ايالت استرالياي غربي كاملن در نقطه مقابل شبه قاره استراليا قرار داشته و  از آنجاييكه تمام شهرها و مراكز جمعيتي و تفريحي و گردشگري استراليا در كناره شرقي اين كشور واقع شده‌اند اين شهر به نوعي دور افتاده بوده و زندگي در آن خيلي كسل كننده مي‌باشد. بنابراين اگر خلق و خوي زندگي در چنين شرايطي را نداريد مطمين باشيد كه دوام نمياريد و بهتره از ابتدا به فكر گزينه ديگري براي محل زندگي باشيد. هر چند قيمت‌ها در مقايسه با ملبورن گرانتر هستند ولي به دليل اينكه اين ايالت مركز فعاليت‌هاي معدني استراليا ميباشد درآمد ساكنان ايالت بالا بوده و همانطور كه در اينجا هم اشاره شده قدرت خريد مردم در اين شهر در مقايسه با ملبورن بالغ بر 35 درصد بالاتر مي‌باشد.

Adelaide vs Melbourne
Consumer Prices in Adelaide are 4.94% higher than in Melbourne
Rent Prices in Adelaide are 23.79% lower than in Melbourne
Restaurant Prices in Adelaide are 11.30% higher than in Melbourne
Groceries Prices in Adelaide are 6.97% higher than in Melbourne
Local Purchasing Power in Adelaide is 10.03% higher than in Melbourne

خيلي از ايراني‌ها از جمله خود من به خاطر كارتون مهاجران كه در اون خانواده لوسيمي از انگليس به استراليا اومده بودن از اونجاييكه داستان اون كارتون در آدلايد رخ ميداد اين كشور را با شهر آدلايد شناختيم. اين شهر كه در جنوب استراليا واقع شده آب و هوايي گرم داشته و خشك‌ترين شهر در بين مراكز ايالت‌ها محسوب ميشه. هزينه‌هاي مسكن در مقايسه با ملبورن (و ساير شهرهاي بزرگ به غير از پرت) بسيار پايين بوده در عين حاليكه ساير هزينه‌ها نيز خيلي گرانتر از ملبورن نيستند. دولت ايالتي به منظور جذب بيشتر مهاجر به اين ايالت مشوق‌هاي زيادي قرار داده از جمله اينكه دانشجويان بين‌المللي كه در يكي از دانشگاه‌هاي اين ايالت درس بخونن به طور قطع ميتونن بعد از پايان تحصيل اقامتشون را در اين ايالت بگيرن.

به طور خلاصه اگر بخوام جمع‌بندي از اين مطالب داشته باشم بايد بگم كه اگر بخواين درآمد خوبي داشته باشيد غرب استراليا و پرت گزينه خوبي براي زندگيه ولي با اين توضيح كه تقريبا آخر دنيا است و اگر آدم معاشرتي هستيد و با تنهايي مشكل داريد يقينن اين شهر گزينه خوبي براي شما نيست. سيدني شايد بهترين گزينه براي تفريح و خوشگذراني باشه ولي در مقابل هزينه‌هاي زندگي هم بالا هستند. ملبورن براساس شاخص‌هاي اكونوميست بهترين شهر دنيا شناخته شده ولي حتي خود استراليايي‌ها هم معتقدن كه از بعضي جنبه‌ها خوبه و از بعضي نه و ممكنه براي يك نفر اون جنبه‌هاي ضعيف هرقدر هم كم باشن تاثير بيشتري داشته باشن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *