مهاجرت به استرالیا – ۲

همانطور که پیشتر اشاره کردم دولت استرالیا در راستای هدفمند کردن برنامه پذیرش مهاجر به این کشور به منظور افزایش بهره‌وری نیروی کار ورودی از دو جنبه جذب نیروی متخصص مورد نیاز بازار کار و نیز هدایت جریان ورودی به سمت شهرها و مناطقی غیر از شهرهای اصلی این کشور که در سالیان گذشته مرکز تجمع مهاجرین ورودی بوده‌اند، مدتي است تغییرات گسترده‌ای را در قوانین و مقررات خود شروع کرده است. آخرین دور این تغییرات که از ابتدای جولای ۲۰۱۲ اجرایی شده‌اند بر اساس آنچه گفته و نوشته شده گسترده‌ترین این سری تغییرات خواهد بود که نظام پذیرش مهاجر به استرالیا را به طور کامل دگرگون خواهد کرد. هر چند هنوز این کشور آنطور که مقامات حزب حاکم و نیز اپوزوسیون نیز اذعان دارند نیازمند جذب نیروی کار خارجی برای شکوفایی اقتصاد خود می‌باشد و لذا تغییرات اخیر با هدف محدود کردن تعداد مهاجران طراحی نشده و تنها به دنبال هدف قرار دادن نیروی کار تخصصی و مورد نیاز بازار کار این کشور می‌باشد. در این نوشته به طور خلاصه به اهم این تغییرات می‌پردازم و در نوشته‌های آتی در مورد نحوه اقدام برای مهاجرت و الزامات و پیش‌نیازهای آن بیشتر خواهم نوشت.

  1. حذف زیرگروه‌های مربوط به مهاجرت تخصصی: بر این اساس از ابتدای جولای ۲۰۱۲ زیرگروه‌های ۱۷۵، ۱۷۶، ۴۷۵، ۸۸۵، ۸۸۶ و ۴۸۷ حذف شده و زیرگروه‌های ۱۸۹ (مهاجرت تخصصی مستقل)، ۱۹۰ (مهاجرت تخصصی دارای اسپانسر) و ۴۸۹ (مهاجرت تخصصی به مناطق حاشیه‌ای) جایگزین آنها شده‌اند. تفاوت اصلی این رویکرد با روش قبلی در این است که کلیه متقاضیان در داخل و خارج استرالیا براساس نوع مهاجرت مورد نظر برای یکی از این گروه‌ها اقدام می‌کنند و درخواست آنها به صورت یکجا بررسی می‌شود.
  2. معرفی نظام Skillselect: در روش جدید که مهم‌ترین تغییر اعمال شده در فرایند پذیرش مهاجرین است کلیه متقتضیان مهاجرت باید تقاضای خود را از طریق این سامانه جدید ثبت نمایند. روش کار در این سامانه به این شکل است که متقاضی ابتدا علاقمندی (Expression of Interest) یا بطور خلاصه EOI خود را به مهاجرت به استرالیا در قالب یکی از گروه‌های سه‌گانه فوق اعلام می‌نماید. این درخواست در بانک اطلاعاتی مربوطه ثبت شده و س‍پس اداره مهاجرت و مقامات محلی متقاضی جذب مهاجر و نیز کارفرما‌ها آنها را بررسی کرده و برای متقاضیانی که شرایط بهتر و امتیاز بالاتری دارند و نیازهای آنها را تامین می‌کنند دعوتنامه جهت ثبت درخواست (اصطلاحن لاج پرونده) ارسال می‌کنند. بنابراین در این روش برخلاف مدل فعلی که اگر متقاضی براساس جدول امتیازها واجد شرایط ثبت درخواست بود و اگر مشکل خاصی وجود نداشت موفق به دریافت اقامت می‌شد در روش جدید دعوت به ثبت درخواست وابسته به تعداد متقاضیان هم‌زمان و نیز وضعیت امتیازهای آنها می‌باشد و ممکن است شخصی که حداقل‌ امتیازها را دارد هرگز دعوت نشود چرا که افراد بهتری با امتیازهای بالاتر حضور دارند که از آنها دعوت خواهد شد. در این باره دو نکته قابل ذکر وجود دارد، اول اینکه در این نظام کارفرماها و مقام‌های محلی جستجوهای لازم را در بانک اطلاعاتی انجام داده و حتی کارفرماها خودشان به طور مستقیم در مورد موقعیت‌های شغلی با کاندیداها وارد صحبت می‌شوند و در صورتیکه تخصص و حرفه آن شخص و تجربیات و سوابقش مورد قبولشان باشد اسپانسرش خواهند شد. نکته دوم اینکه برای هر رشته و گروهی سقف مشخصی وجود خواهد داشت که به محض رسیدن به آن سقف در سال مورد نظر دعوتنامه جدیدی برای آن گروه صادر نخواهد شد. البته پرونده شما در بانک باقی خواهد ماند و ممکن است در سال‌های بعد شانس انتخاب شدن را داشته باشید.
  3. حذف امکان ثبت درخواست کاغذی: در نظام فعلی در کنار ثبت آنلاین درخواست‌ها متقاضیان امکان ارسال درخواست به صورت کاغذی را نیز دارند که با معرفی نطام جدید این امکان حذف شده و کلیه متقاضیان باید تقاضای خود را از طریق سامانه آنلاین ارسال نمایند.
  4. تغییر آستانه مورد قبول سوابق کاری: در نظام فعلی یکی از پیش‌نیازهای ثبت درخواست مهاجرت، دارا بودن حداقل یک سال سابقه کار در دو سال آخر قبل از ثبت درخواست در یکی از رشته‌های موجود در فهرست مشاغل مورد نیاز اداره مهاجرت می‌باشد. با معرفی نظام جدید این پیش شرط حذف شده و لذا افرادی که به دلایلی وقفه‌ای در سوابق کاری اخیر خود داشته و یا حوزه کاری خود را عوض کرده‌اند ولی تقاضای مهاجرت براساس سابقه کاری قبلی خود دارند نیز می‌توانند تقاضای خود را ثبت کنند.
  5. دوره زمانی مربوط به سوابق تحصیلی در استرالیا: [این موضوع برای دوستانی که خارج از استرالیا هستند موضوعیت ندارد] براساس قوانین جدید الزام ثبت درخواست در فاصله زمانی ۶ ماهه از زمان پایان تحصیل در استرالیا برداشته شده و لذا دانشجویانی که بیش از ۶ ماه از زمان فارق‌التحصیلیشان گذشته نیز می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند. ترکیب این موضوع با بند قبلی به این معنی خواهد بود که امتیازی که از بابت تحصیل در استرالیا تعلق می‌گیرد لزومن نبایستی در حوزه مرتبط با رشته انتخابی برای امتیاز سابقه کار باشد و به طور مثال یک نفر می‌تواند براساس سابقه کار و تحصیل قبلی خود امتیاز سابقه کار را گرفته و امتیاز مربوط به تحصیل در استرالیا را نیز کسب نماید.
  6. تغییر حداقل امتیاز مورد قبول: مطابق تغییرات جدید حداقل امتیاز مورد نیاز برای اینکه شخص واجد شرایط مهاجرت به استرالیا باشد از ۶۵ امتیاز در نظام فعلی به ۶۰ امتیاز کاهش یافته است. البته در نظام جديد كسب حداقل امتياز براي اطمينان از دعوت به ثبت پرونده كافي نبوده و از آنجاييكه شرايط رقابتي خواهد بود متقاضيان با امتياز بالاتر اولويت اول را داشته و در صورت عدم تامين تخصص‌ها در سال مورد نظر با امتيازهاي بيشتر نفرات بعدي دعوت خواهند شد.
جهت آشنایی با ریز امتیازات در نظام جدید که از اول جولای عملیاتی خواهد شد می‌توانید این مستند+ را مطالعه نمایید.
همانطور از اهم تغييرات اعمال شده كه در اين پست به آنها اشاره شد هم پيدا است نمي‌توان به صورت قطعي گفت كه شرايط سخت‌تر يا ساده تر شده است. بسته به وضعيت هر متقاضي و تجربيات و تخصص و مدارك تحصيلي براي بعضي شرايط بهتر هم شده ولي به طور قطع عده‌اي هم از اين تغييرات متضرر خواهند شد.
از آنجاييكه داشتن اطلاعات بيشتر در مورد شرايط زندگي در شهرهاي مختلف استراليا در مرحله تصميم‌گيري منطقه مورد نظر به عنوان اولويت مهاجرت تاثيرگذار خواهد بود، در نوشته بعدي قبل از اينكه در پست‌هاي آتي به تفصيل بيشتري به فرايند آماده سازي مدارك بپردازم  شهرهاي بزرگ استراليا را براساس پارامتر مختلفي با هم مقايسه كرده‌ام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *