چرا فرانسوی‌ها از سارکوزی متنفر شدند؟

در دانشکده دوستی دارم که اصلیتش متعلق به سن پیر و میکلن که جزیره‌ای کوچک در شمال غربی اقیانوس آتلانتیک در نزدیکی کانادا است، می‌باشد. این جزیره مستعمره فرانسه بوده و تنها بخش باقیمانده از امپراطوری فرانسه است که هنوز تحت کنترل فرانسه باقیمانده به نحویکه رییس جمهوری فرانسه در واقع رییس جمهوری این کشور نیز هست.

دیروز بعد از ظهر وقتی که توی دانشکده دیدمش خیلی خوشحال و خندان بود و علت را که پرسیدم گفت که دیشب از ساعت ۲ تا ۵ نیمه شب بیدار بوده و اخبار انتخابات فرانسه را دنبال می‌کرده و مانند خیلی از فرانسوی‌ها از نتیجه انتخابات راضی و خوشحال بود. البته این موضوع را دوست دیگری که فرانسوی‌الاصل بود و سال گذشته اینجا بود و اتفاقا تمایلات چپ و سوسیالیستی نیز داشت پیش بینی می‌کرد و هر بار که صحبت می‌کردیم میگفت یقینا انتخابات آینده متعلق به سوسیالیست‌ها خواهد بود.

وقتی از این دوست کاراییبی علت این همه تنفر مردم را از سارکوزی جویا شدم و پرسیدم که چه اتفاقی افتاده که مردم فرانسه مصرانه خواهان رفتن سارکوزی بودند بزرگترین دلیل آنرا دروغ گویی‌های وی عنوان می‌کرد و میگفت که به غیر از تمام مشکلاتی که وی در دوران ریاست جمهوریش برای فرانسه ایجاد کرده مردم بیش از هر چیز از دروغ‌های وی در پاسخ به سوالات خبرنگاران ناراحت هستند به نحویکه چندین مورد متوالی وی مثلا گفته با فلان شخص دیداری نداشته و بعد عکس وی در روزنامه‌ها چاپ شده! از جمله + دروغ ديگر وي در خصوص بازديد سال گذشته‌اش از نيروگاه فوكوشيما در حاليكه بعدا مشخص شد وي اصلا چنين بازديدي نداشته است!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *