بازگشت اسطوره …

ملکه آسمانها، لقبی که خلبانها به بوئینگ۷۴۷ داده‌اند، دوباره و اینبار با تغییراتی چند روانه بازار شد. شرکت بوئینگ هفته گذشته بعد از مدتها انتظار اولین هواپیمای سری جدید جامبو، عنوانی که مسافران آنرا با این نام خطاب می‌کنند، تحت عنوان سری ۸ اینترنشنال (که با عنوان ۷۴۷ دَش اِیت نیز خوانده میشه) را به اولین مشتری خودش یعنی شرکت هواپیمایی لوفتانزا تحویل داد. اگر در دهه ۱۹۶۰ میلادی شرکت هواپیمایی پان ام موتور محرک توسعه و پیشبرد این غول آسمانها در طرف مشتری بود این بار شرکت هواپیمایی لوفتانزا بود که این نقش را بر عهده داشت و همکاریهای این شرکت با گروه طراحی در بویینگ نقش بسزایی در خلق این مدل داشته است.

اما نکاتی چند در مورد این هواپیما و مدل جدید آن:

  • اولین هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در ۹ فوریه ۱۹۶۹ پرواز آزمایشی خود را انجام داد و ۱۱ ماه بعد نیز شرکت هواپیمایی پان اَم اولین پرواز تجاری خود را از نیویورک به مقصد لندن با این هواپیما آغار کرد.
  • در حدود ۷۵۰۰۰ نقشه‌ طراحی توسط گروهی که به رهبری جو ساتر که از او به عنوان پدر ۷۴۷ یاد می‌کنند قبل از ساخت اولین مدل این هواپیما که از بیش از ۶ میلیون قطعه ساخته می‌شد، تهیه شده بود.
جو ساتر - پدر هواپیمای بویینگ ۷۴۷
  • در حال حاضر ۱۰۵۳ فروند از سری‌های مختلف این هواپیما در شرکتهای هواپیمایی سراسر دنیا عملیاتی هستند.
  • در دهه ۷۰ میلادی و در دوران اوج قیمت نفت و ولخرجی‌های بسیار شاه برای مدرنیزه کردن ایران، ایران ایر جزو معدود شرکتهایی در جهان بود که سری SP این هواپیما را که به منظور انجام عملیات دوربرد بهبود داده شده بود خریداری و پروازهای منظم هفتگی به نیویورک برقرار کرده بود. تبلیغ جالبی هم از ایران ایر در خصوص این پروازها پیدا کردم که دیدنش خالی از لطف نیست.

  • از سال ۱۹۶۹ تاکنون بیش از ۳.۶ میلیارد مسافر (در حدود نیمی از جمعیت کره زمین) با این هواپیما سفر کرده‌اند و سری‌های مختلف جامبو در این مدت ۸۷.۶ میلیون ساعت پروازی و مسافت ۷۷.۷ میلیارد کیلومتر (بیش از ۱.۹ میلیون برابر دور کره زمین) پرواز داشته‌اند.
  • سری ۸ این مدل طراحی جدیدی نبوده بلکه با اعمال تغییراتی چند در طراحی موجود ۷۴۷ روانه بازار شده است و جالب اینکه مدل SP و این مدل تنها مدل‌هایی در سری ۷۴۷ بودند که طول هواپیما تغییر داده شد.
  • سری ۸ که طولانی ترین هواپیمای مسافربری ساخته شده تاکنون می‌باشد ۷۶.۳ متر طول دارد که ۵.۶ متر طولانی تر از مدل ۴۰۰ این سری و ۳.۵ متر طولانی تر از ایرباس ۳۸۰ می‌باشد و می‌تواند تا ۴۶۵ مسافر در ۳ کلاس پروازی (۵۰ مسافر بیش از مدل ۴۰۰) را در خود جا دهد.
  • لوفتانزا که اولین شرکت اروپایی بود که این هواپیما را خریداری نموده و در سال ۱۹۷۰ اولین پرواز تجاری خود را بین فرانکفورت و نیویورک برقرار نمود در در دسامبر ۲۰۰۶ تعداد۲۰ فروند از سری ۸ این هواپیما را سفارش داد و حق سفارش ۲۰ فروند دیگر را نیز برای خود محفوظ نگه داشته است.
  • اولین پرواز تجاری هواپیمایی که هفته گذشته به لوفتانزا تحویل داده شد از اول ژوين ۲۰۱۲ از فرانکفورت به مقصد واشنگتن انجام خواهد شد.
* عکس‌ها از سایت بوئینگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *