فكر مي‌كنيد در دنياي مجازي ايمن هستيد؟ دوباره فكر كنيد!

روز جمعه 16 مارس در دانشكده در كلاس بازاريابي در شركت‌هاي هواپيمايي (Airline Management) براي دانشجويان رشته مديريت هوانوردي از يكي از كارشناسان شركت گوگل دعوت شده بود تا به عنوان سخنران مدعو در خصوص چشم‌انداز بازاريابي خصوصن در حوزه بازاريابي موبايل مطالبي را ارايه كنه. مباحث و مطالب جلسه از دو جهت از اهميت خاصي برخوردار بودند يكي خود مطالب مطرح شده در قالب ارايه اين شخص و ديگري آنچه كه در وراي اين مطالب وجود داشت و به شخصه براي من از خود مطالب اهميت بيشتري داشتند. در اينجا سعي مي‌كنم به طور خلاصه به هر دو جنبه بحث با تاكيد بيشتر بر موضوعات جانبي مطلب بپردازم.

از جمله نكات بساير جالبي كه مطرح شد طرحي است كه هم اكنون Google و AT&T به طور خاص به همراه چند شركت ديگر در حال سرمايه‌گذاري روي اون هستند با عنوان 4Device كه هدف اصلي مورد نظر در اين طرح فراهم آوردن زيرساخت‌هايي است كه به كمك آن بتونن پيامهاي تبليغاتي را به بهترين وجه ممكن به مشتري منتقل كنن كه در عين اينكه او را دلزده نميكنن باعث بشن كه در خاطرش ثبت شده و نهايتن اقدام به خريد كالاي مزبور بكنه. عنوان 4Device به اين دليل انتخاب شده كه امروزه تقريبن همه مردم از چهار ابزار رايانه‌هاي شخصي / لپ تاپ، تبلت، تلفن‌هاي هوشمند به علاوه تلويزبون به صورت مستمر استفاده مي‌كنند. نكته جالبي كه در آمار ارايه شده وجود داشت اين بود كه در طي دهه‌هاي گذشته مردم اين ابزارها را (خصوصن لپ تاپ، تبلت و تلفن‌هاي هوشمند) را جايگزين همديگر نكرده‌اند بلكه با آمدن ابزارهاي جديد آنها به مجموعه قبلي اضافه شدند به نحويكه بسياري از ما امروزه به طور همزمان هر چهار تاي آنها را داشته و استفاده مي‌كنيم. از جمله آمارهاي جالب ديگه پراكندگي استفاده از اين وسايل در ساعات مختلف روز بود. به طوريكه همانطوري كه انتظار ميره بيشترين استفاده از رايانه‌هاي شخصي در اواسط روز (انجام كارهاي اداري و تجاري) بوده و هر چه به ساعات پاياني شب نزديك ميشه تبلت و تلفن‌هاي هوشمند سهم بيشتري را كسب ميكردند. به نحويكه در ساعت‌هاي بين 9 تا 10 شب بيشترين ميزان استفاده از تبلت و تلفن به همراه تلويزيون ثبت شده كه نشان ميده خيلي از ما در هنگامي كه جلوي تلويزيون نشستيم، داريم از طريق گوشي تلفن با دوستانمون چت مي‌كنيم يا فيس بوك را چك ميكنيم و همزمان با تبلت در حال ديدن ويديوهاي يو تيوب يا گشت و گذار در سايت‌هاي مختلف هستيم.

اما در كنار اين آمار و ارقام جالب و اطلاعاتي كه در خصوص گسترش بسيار سريع مقولات بازاريابي موبايل مطرح شد (مقوله‌اي كه متاسفانه در كشور ما به دليل سطح سرويس پايين خدمات اين حوزه به طور كامل مغفول مانده و قابليت استفاده آن فراهم نيست) مواردي بود كه در نگاه اول بسيار براي بازاريابي جذاب و حاثز اهميتن ولي قابليت اين رو هم دارن كه در امور ديگري هم مورد استفاده قرار بگيرن و اگر چنانچه با آگاهي كامل به استقبالشون نريم چه بسا مشكلاتي را هم برامون ايجاد كنن. به همين دليل بد نديدم كه خلاصه‌اي از اونها را اينجا بگم تا از طريق اون به همه دوستان لزوم حفاظت از اطلاعات شخصي و ميزان انتشار آن‌ها را در دنياي مجازي يادآوري كنم.

يكي از شعارهاي اصلي گوگل اينه كه شما را بهتر از خودتون ميشناسه. اين به اين معنيه كه گوگل با ثبت تمامي فعاليت‌هاي شما در دنياي مجازي از كلمات كليدي كه براي جستجو در موتور جستجوش استفاده مي‌كنيد تا سايت‌هايي كه بهشون مراجعه مي‌كنيد، افرادي كه باهاشون در ارتباط هستيد، جاهايي كه درشون حضور پيدا مي‌كنيد (از طريق قابليت‌هاي موجود در گوشي‌هاي تلفن همراهتون)، مسيرهايي كه طي مي‌كنيد و … پروفايل بسيار كاملي از شما در اختيار داره. همانطور كه دانستن اينكه الان كه شما داريد در فلان خيابان قدم ميزنيد و دوستان شما هم در كافه يا رستوراني در همون نزديكي‌ها جمعن ميتونه اين امكان را فراهم بياره كه به شما پيشنهاد كنه كه بهشون بپيوندين و از اين موضوع كلي هم لذت ببريد ولي ممكنه شما به هر دليلي دوست نداشته باشيد كه اين اطلاعات در جايي ثبت بشه بنابراين اين وظيفه شما است كه اين قابليت را در تلفن همراهتون غير فعال كنيد. البته اين رو هم بدونيد كه با غير فعال كردن اين گزينه تعمدا برخي ديگر از قابليت‌هاي تلفنتون را از كار مي‌اندازه تا ترغيبتون كنه كه دوباره فعالش كنيد.

يا از اون مهم‌تر با پيشرفت‌هايي كه امروزه در زمينه نرم‌افزارهاي تشخيص چهره بدست آمده به عنوان مثال شركت‌ها ميتونن در سالن فرودگاه اقدام به عكاسي از مسافران كنن و بعد با شناسايي اونها براشون پيام‌هاي تبليغي مرتبط با پرواز بفرستن يا مثلن شركت‌هاي هواپيمايي رغيب ميتونن با دونستن اينكه شما با چه شركتي پرواز مي‌كرديد پيامهاي خاصي براتون بفرستن كه قانعتون كنن كه شركت اونها را انتخاب كنيد. اما اين موضوع را هم در نظر داشته باشيد كه شركت‌هايي هم هستن كه در واقع كارشون بررسي پرونده آنلاين شما است. فرض كنيد مثلن اين روزها شما به همراه دوستانتون براساس اعتقاد يا فقط از روي كنجكاوي سري به تجمعاتي كه به عنوان 99% شهرت يافتن زديد و بعد هم عكستون به طريقي سر از فيس بوك در آورده. حالا اگر چند سال بعد مثلن يه موقعيت شغلي در يك شركت بزرگ چند مليتي بود و براش درخواست فرستاديد، واحد امور انساني اون شركت با تماس با همين شركت‌ها ميخواد كه پرونده آنلاين شما بررسي بشه و اون وقت همين شركت‌ها كل اينترنت را زير و رو ميكنن و با استفاده از همين قابليت‌ها و نرم‌افزارها تحليل كاملي از همه كارها و فعاليت‌هاي شما از ابتداي زندگي آنلاينتون ميدن و اونجاست كه مثلن همون عكس بر عليهتون استفاده خواهد شد. ممكنه بپرسيد كه آيا اينكار قانونيه؟ جوابش منفيه ولي آيا تا حالا هيچ كارفرمايي به شما گفته به چه دليل درخواست استخدامتون رد شده. خيلي راحت بدون اينكه شما بدونيد چرا، يه متني كه براي همه فرستاده ميشه مبني بر عذرخواهي از اينكه درخواستتون پذيرفته نشده براتون ايميل ميشه و خلاص.

اينها به اين معني نيست كه نبايد از اين ابزارها استفاده كرد بلكه دقت داشته باشيد كه ميزان انتشار اطلاعات شخصي ما كاملا در اختيار خود ماست و ما هستيم كه تصميم ميگيريم چه اندازه اونها را منتشر كنيم. بنابراين به طور جدي توصيه ميكنم اگر تا حالا اينكار را نكرديد سري به تنظيمات مربوط به حريم شخصي سايت‌ها و نرم‌افزارهايي كه استفاده ميكنيد بزنيد و ببينيد چه اطلاعاتي را داريد در اختيار ديگران قرار ميديد.

نظر در “فكر مي‌كنيد در دنياي مجازي ايمن هستيد؟ دوباره فكر كنيد!

  1. بازخورد: هويت آنلاين شما | پدرام شهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *