قيمت‌هاي متفاوت بليط هواپيما: علت ارزاني و حكمت گراني – 1

تا حالا احتمالا براتون پیش اومده که برای سفری که در پیش دارید سری به وبسایت یک شرکت هواپیمایی بزنید و دنبال بلیط بگردید و احتمالا با دیدن جدول قیمت‌های پیشنهادی متعجب شدید که چطور باوجود یکسان بودن کالای ارایه شده (در اینجا بلیط هواپیما از نوع اکونومی) اختلاف قیمت بسیار زيادي وجود داره. هر چند این مشکل به مدد نظام قیمت‌گذاری دستوری در پرواز‌های داخلی کشور وجود نداره و قیمت‌هایی که شرکت‌ها به مسافران اعلام می‌کنند همیشه و در هر شرایطی ثابته (البته این قیمت با قیمتی که بعضن آژانس‌های هواپیمایی اعلام می‌کنن و دلال‌ها در بازار معامله می‌کنند تفاوت‌ بسیاری داره) ولی خصوصن برای دوستانی که خارج از کشور هستن (که این‌ روز‌ها تعدادشون هم کم نیست) و یا قصد انجام سفر خارجی دارند این موضوع مهمه چرا که در عین حالیکه میتونه باعث صرفه جویی در هزینه‌های سفر بشه، ممکنه مشکلاتی را هم ایجاد کنه.

نمونه‌اش یکی از بچه‌های دانشکده كه چند وقت پیش بلیطی برای سفر به اروپا با شرکت الاتحاد خريد وعلی‌رغم قیمت ارزون در موقع خرید بعدن موقعی که مشکلی براش پیش اومد و مجبور شد كه تاریخ بليطش را عوض کنه با كلي خواهش و التماس نزدیک ۳۰۰ دلار خسارت پرداخت. در این نوشته سعی می‌کنم تا ضمن توضیحاتی در مورد علل این تفاوت قیمت و نظامی که شرکت‌های هواپیمایی براساسش فعالیت می‌کنن توضیحاتی بدم. در لابلاي متن  نکاتی هست که اگر در موقع رزرو یا خرید بلیط (خصوصا آنلاین) مد نظر قرار بگيرن، خريد بليط هواپيما را بهينه خواهند كرد.

ممکنه با خودتون بگید که دلیل اصلی اختلاف قیمت در ترکیب‌های مختلف تاریخ رفت و برگشت که در وبسایت شرکت هواپیمایی نمایش داده میشه، تقاضای بیشتر برای اون پرواز خاصه. هر چند که این استدلال تا حدی درسته ولی همه ماجرا نیست. چرا که این اختلاف قیمت فقط در خصوص پروازهای مختلف وجود نداره و حتی در یک پرواز و در داخل یک کلاس بلیط هم مسافران قیمت‌های مختلفی پرداخته‌اند به نحویکه ممکنه بلیط شما با نفر کنار دستیتون گاه تا چندین برابر تفاوت داشته باشه. در یک برنامه مستند که تلویزیون سي ان بی سی در مورد خطوط هوایی آمریکا تهیه کرده بود (Inside American Airlines: A Week In the Life)، اطلاعات جالبي در مورد بليط‌هاي خريداري شده در پرواز شماره 2412از دالاس به مقصد هارتفورد (حدود سه ساعت پرواز) ارايه ميشه. در ميان مسافران كلاس اكونومي اين پرواز 10 مسافر كمتر از 50 دلار، 53 نفر بين 50 تا 100 دلار، 30 نفر بين 100 تا 200 دلار، 16 مسافر بين 200 تا 400 دلار، 6 نفر بين 400 تا 700 دلار و نهايتا 5 نفر بيش از 700 دلار براي خريد بليط خود پرداخته بودند!  جالبه بدونيد كه در اين پرواز يك مسافر در آخرين دقايق قبل از پرواز بهايي معادل 800 دلار پرداخته بود كه به مراتب بيشتر از بهايي بود كه كساني كه در كلاس درجه يك پرواز مي‌كردند، پرداخته بودند.

اگر دارين به اين فكر مي‌كنيد که این کلاه برداری و دلالي گريه و شرکت‌ها حق ندارن که اینکار را انجام بدن باید بگم که اینطور نیست و این یک فرآیند کاملن قانونی و شفافه که در علم اقتصاد بهش تبعيض قيمت (price discrimination) ميگن و منحصر به حمل و نقل هوايي هم نبوده و قديمي‌ترين و متعارف‌ترين شكلش هم چانه زني (bargaining) هست كه همه ما در زندگي روزانه شايد بارها تمرينش مي‌كنيم. اين فرايند (تبعيض قيمت بليط) در صنعت حمل و نقل هوايي هدف اصلیش به حداقل رساندن زیان شرکت‌ها به دلیل فروش نرفتن یک صندلی در پرواز است که میتونست در صورت ارایه درست (با قیمت مناسب و بموقع) فروخته بشه. توجه داشته باشید که صندلی هواپیما مثل اتاق هتل از اون دست کالاهایی هست که اصطلاحن بهشون فناپذیر (perishable) میگن به این مفهوم که نمیتوان مثل خیلی از کالاهای دیگه اگر امروز فروخته نشن امیدوار بود که فردا مشتری براشون پیدا بشه، برعکس به محض بسته شدن درب‌های هواپیما صندلی فروخته نشده عملن فرصت از دست رفته‌ای است که سودی از بابت اون نصیب شرکت نشده است.

ادامه دارد …

6 نظر روی “قيمت‌هاي متفاوت بليط هواپيما: علت ارزاني و حكمت گراني – 1

  1. بازخورد: قيمت‌هاي متفاوت بليط هواپيما: علت ارزاني و حكمت گراني – 2 | پدرام شهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *