از 5 دقيقه تا …

چندي پيش يكي از دوستان كه از بلبشوي كه در مورد موضوعي پيش اومده بود و مثل ساير موارد نقل مجالس خصوصا فضاي مجازي شده و همه از صغير و كبير در موردش اظهار نظر مي‌كردند در فيس بوكش نوشته بود:

اتفاق هایی که هر جای دنیا ۵ دیقه از وقت و حواس و انرژی مردم رو میگیره، تو جامعه ایرانی تبدیل به مسئله مرگ و زندگی‌ می‌شه! و ملت تا مرز جر دادن همدیگه واسش پیش می‌رن.

اين موضوع امروز كاملا برام مسجل شد. در روز ملي استراليا نخست وزير به همراه جمع دیگری از سیاسیون در رستورانی حضور داشتند که گروهی از فعالين حقوق بوميان استراليا در بیرون رستورن جمع شده و شرایط را متشنج می‌کنند. در ادامه خانم گیلارد و تونی ابوت رهبر اپوزوسیون به کمک نیروهای امنیتی از محل دور شدند و خوشبختانه موضوع ختم به خير شد. اما موضوعي كه جالب توجه است برخورد مردم و رسانه‌ها در اين خصوص است. اگر حساب تلويزيون و برنامه‌هاي مختلف خبري و تحليلي را كنار بگذاريم كه خصوصا در استراليا به دليل آرام بودن مسايل و روال عادي زندگي مردم اصولا موضوعات جزيي نيز خبر داغشون ميشن و كلي روش مانور ميدهند چه برسه به اين موضوع كه در جاي خودش خبر شگفت انگيزي بوده و حتما جاي تحليل و بررسي داره و مطمينا فردا روزنامه‌ها و برنامه‌هاي تحليل خبر بيشتر در موردش خواهند گفت، مردم عادي به قول اون دوست من “خودشون رو جر نميدن”! نمونه‌اش اينكه الان كه نگاه ميكنم نه هيچ كدوم از دوستان استراليايي من روي فيس بوكشون چيزي به اشتراك گذاشتن و نه به وفور ايميلهايي ازشون در اين مورد گرفتم و مهم تر از اون در طي برگزاري مسابقات تنيس گزارشگران حتي يك كلمه به اين موضوع اشاره نكردن.

فرض كنيد اين اتفاق در سطحي بسيار محدودتر در ايران رخ داده بود. ميتونم تصور كنم وقتي فيس بوكم را باز مي‌كردم چه بازار شامي بود و تمام صفحه پر بود از عكس و فيلم اين ماجرا و از اون مهم‌تر بحث‌هاي داغ دوستان كه با شور و انرژي وصف ناشدني در حال نظردهي در مورد موضوع بودن. فرض كنيد امروز عصر بازي فوتبالي بين تيم‌هاي استقلال و پرسپوليس هم در جريان بود، امكان نداشت كه مثلا عادل فردوسي پور يا جواد خياباني در گزارششون كلي هم در اين مورد سخن سرايي نكنن. از اون مهم‌تر تلويزيون حتما نصف صفحه را ميگرفت و بيانيه‌هاي اعلام انزجار گروه‌ها و دسته‌هاي مختلف را از اين اقدام وحشيانه اين گروه وطن فروش و خائن پخش مي‌كرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *